ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Bashkimi i pasurisë së gruas me atë të burrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Bashkimi i pasurisë së gruas me atë të burrit   Mon Dec 19, 2011 9:50 am


Pyetje:”A lejohet në islam që pasuria e gruas, ti bashkëngjitet asaj të burrit dhe së bashku të përballojnë jetesën?”Shejh Xhadul Hak, ish shejhu i Ez’herit

Përgjigje:”Në origjinë, secili nga bashkëshortët duhet të ketë pavarësinë financiare. Por nëse pasuritë e tyre bashkohen në një, me miratimin e tyre, nuk prish punë. E theksojmë, se në orgjinë, secili nga bashkëshortët duhet të jenë të pavarur financiarisht dhe se shpenzimet e përditshme janë përgjegjësi vetëm e burrit.

Thotë shej Xhadul Hak, Ali Xhadul Hak, ish shejhu i Ez’herit, Zoti e mëshiroftë:

Islami, bazuar në Kuran dhe traditën profetike, ka vendosur barazi mes burrit dhe gruas pothuaj në gjithë të drejtat dhe detyrimet. Kështu, ai i ka njohur gruas të drejtën e pavarësisë financiare dhe personale. Kështu, gruaja ka të drejtë të mbajë mbiemrin e babait dhe familjes së saj edhe pas martese, ashtu siç ka të drejtë të ketë pasurinë e saj.

Lidhur me të drejtën për pavarësi financiare, në Kuran hasim një sërë ajetesh të cilat ia njohin gruas këtë të drejtë, cilado qoftë forma e lejuar e posedimit të kësaj pasurie. Thotë Zoti në Kuran:”Meshkujve u takon pjesë nga ajo që ua kanë lënë prindërit dhe të afërmit, por, edhe femrave u takon pjesë nga ajo që ua kanë lënë prindërit dhe të afërmit qoftë ajo pak apo shumë, si pjesë e caktuar dhe e detyruar.” (Nisa, 7)

“Mos i lakmoni ato gjëra, me anë të të cilave Allahu i ka bërë disa nga ju të dallohen mbi të tjerët: meshkujt do të kenë pjesë prej asaj që kanë punuar e po ashtu edhe femrat do të kenë pjesë prej asaj që kanë punuar.” (Nisa, 32)

Bazuar në këtë, juristët myslimanë kanë mendim unanim se dy bashkëshortët gëzojnë të drejtën e pavarësisë financiare. Akti i martesës i lejon burrit të shkojë në shtrat me të shoqen, por nuk i jep të drejtën të vërë dorë në pasurinë e saj. Sakaq, islami e obligon burrin të shpenzojë nga pasuria e tij gjithçka që i nevojitet gruas nga nevojat tradicionale të rrethit ku jeton. Asnjëri prej tyre nuk ka të drejtë të përdorë llogaritë apo pasuritë e tjetrit, përveç gjërave të vogla që nevojiten për jetesë brenda shtëpisë. Nëse bëhet bashkimi i pasurive mes burrit dhe gruas, kjo duhet të ndodhë vetëm me miratimin e dy palëve.

Zoti e di më mirë!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Bashkimi i pasurisë së gruas me atë të burrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Fikh :: Fetfa nga Fik`hu-
Kërce tek: