ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra    Sat Feb 11, 2012 11:58 pm

[/i][/font]
Zemra jote është e butë dhe e mbushur përplot me besim ndaj Zotit të botës.Ti ke dëshirë të madhe që të futesh në këtë besim por një gjë të ndalon të ecësh në rrugën e bukur të Allahut Një.Ke frikë se ndoshta humbesh, se ndoshta çdo gjë do të largohet nga ti.Qëndron në një skaj i mërzitur, çdo brengë e ke në zemrën tënde dhe shpirtin tënd dhe kjo të bën tëlargohesh nga Allahu.

Pse nuk mendon se pas vështirësive vjen lehtësimi, pas robërisë liri, pas lodhjes me siguri vjen gjumi,pas sëmundjes shërimi.[i]Pra All-llahu nuk të lë të braktisur në greminë, të hedhur e të coptuar.Ndaj po të them: "Kij shpresë në Allahun se ndoshta Ai ta sjell fitoren e ti çel dyert e çështjeve të vështira nga ana e Tij". (El-Maide:52)[b]

Të lutem mos rri me atë skaj të shtëpisë tënde, ngrihu e çlirohu nga ato pranga, bëj durim para sprovave të Allahut sepse Ai të do, prandaj të sprovon. Qëndro dhe kij durim se Allahu do ti shpërblejë durimtarët.Dije se Allahu të sprovon mirëpo për të mirën tënde, dije se nëse je durimtarë do të të shlyhen mëkatet e nëparshme, qofshin ato edhe sa shkuma e detit.

Shpresa jote le të bgelë te Allahu, drita e syve të tu, pranvera e shpirtit tënd.Nëse Allahun e ke shok të pandashëmdo të zotrosh çdo gjësi në këtë botë, ahstu edhe në tjetrën.Ty të majfton të thuash: "Kurrsesi! Me mua është Zoti im, Ai që do të më udhëzojë"( Esh-Shuara: a 62)
Zemra do të stabilizitohet me përmbjajtjen e emrit të Tij është më i lavdëruar , prandaj vetëm me Të mundohem të mos i këpusësh lidhjet.

[b]Fletë trëndafili: Nëse breengat të kanë ngushtuar, mbështetu tek All-llahu se vetëm Ai do të të ndihmojë.

Allahu ju shpërbleft për postimet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Gruaja dhe Familja :: Tema islame mbi femrat muslimane-
Kërce tek: