ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Floktarja e bijës së Faraonit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Floktarja e bijës së Faraonit   Sat Feb 25, 2012 11:50 am

Nga Ibnu Abbasi radijall-llahu anhu, përcillet se i Dërguari i Allahut, alejhi selam, ka thënë:
“Natën kur u ngrita në qiell, ndjeva një aromë të këndshme!

Pyeta Xhibrilin: “Ç’është kjo aromë e këndshme, o Xhibril?!”

“Është aroma e shërbëtores së bijës së Faraonit dhe e bijve të saj.” – ma ktheu ai.

Thashë: – “Si është puna e saj?!”

T
ha: – “Ndërkohë që ajo po ia krihte flokët bijës së Faraonit, i ra krehri nga dora dhe tha: “Bismil-lah (Me emrin e Allahut).”

E bija e Faraonit e pyeti atë: – “Me emrin e babait tim?!”

Ajo iu përgjigj: – “Jo, por të Zotit tim, Zotit tënd dhe Zotit të babait tënd, Allahut.”

Tha: – “A ke Zot tjetër përveç babait tim?!”

Ajo ia ktheu: – “Po!”

– “A t’ia tregojë atij këtë gjë?”

– “Tregoja!”

Kur
ajo i tregoi Faraonit për këtë, ai e thirri menjëherë shërbëtoren dhe i
tha: – “A mos vallë ti ke ndonjë Zot tjetër veç meje?”

Ajo iu përgjigj: – “Po! Kam Zotin tim dhe Zotin tënd, e Ai është Allahu.”

Atëherë,
ai dha urdhër që të sillnin një enë të madhe prej bakri dhe të skuqej.
Pastaj urdhëroi që të hidhen bijtë e saj, një nga një brenda në të.

“Kam një kërkesë ndaj teje!” – i tha shërbëtorja.

“Çfarë është ajo kërkesë?” – e pyeti Faraoni.


“Dëshiroj që t’i bashkoni eshtrat e mia me ato të birit tim të
mbështjella në një rrobë të vetme dhe të na varrosni së bashku.”

“Do ta plotësojmë kërkesën tënde.” – i tha Ai.

Kështu
që, pasi i hodhën të gjithë fëmijët e shërbëtores në enën me bakër, i
erdhi radha edhe fëmijës së saj më të vogël, foshnjës së gjirit.

E
ndodhur përballë kësaj situate, për shkak të foshnjës së saj, ajo
filloi të lëkundej, por për çudi, foshnja foli duke iu drejtuar nënës me
fjalët: “O nëna ime! Me të vërtetë dënimi i dunjasë është më i lehtë se
ai i ahiretit, prandaj hidhu!”[1]

Përfitimet që nxjerrim nga hadithi:

1. Durimi dhe qëndrueshmëria gjatë kohës së sprovave.

2. Shpërblimi është sipas veprave.

3. Shpërblimi i madh i takon atij që tregohet i qëndrueshëm në fenë e tij dhe nuk i trembet qortimit të asnjë qortuesi. "Vërtet, ata që janë të durueshëm, do të kenë shpërblim pa masë."

4. Me të vërtetë që Allahu i jep rrugëzgjidhje të dashurve të Tij në vuajtje dhe vështirësi.

5 Vërtetimi i kerameteve (mrekullive) të të dashurve të devotshëm të Allahut.

Marrë nga libri: “60 tregime të rrëfyera nga Pejgamberi dhe shokët e tij”.


Përktheu: Jusuf Kastrati
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Floktarja e bijës së Faraonit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Gruaja dhe Familja :: Tregime për motrat muslimane-
Kërce tek: