ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?   Sat Feb 25, 2012 11:15 am

A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?

A është i obligueshëm leximi i Bismilahit para Fatihasë edhe në
rehatin e dytë? Dhe, a obligohet leximi i Bismilahit ndërmjet Fatihasë
dhe sures?

El Ajniu, në komentin e Hidajes, thotë: “Gjithashtu,
nga Ebu Hanife transmetohet se falësi do ta lexojë atë (Bismilahin) në
fillim të secilit reqatë. Ky rivajet është i Ebu Jusufi nga Ebu Hanife.
Ndërsa, në “Kunjetu’l-fetva”, thuhet: “Kurse është më
mirë që (falësi) atë ta lexojë në fillim të të çdo reqati, sipas
mendimit të gjithë dijetarëve tanë, pa pasur ndonjë kundërshtim në mes.”

Burimi: http://www.ebuhanife.net/index.php?option=com_content&view=article&id=77:nafile-se-klanjaju-etiri-po-etiri-rekata&catid=41:fetve&Itemid=63 (Najnovije fetve. Vizita e fundit: 31.01.2011)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Fikh :: Fetfa nga Fik`hu-
Kërce tek: