ILOVEALLAH
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeSat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_lcap0% Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_rcap
 0% [ 0 ]
I Mirë
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_lcap100% Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_rcap
 100% [ 1 ]
Deri diku
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_lcap0% Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_rcap
 0% [ 0 ]
I Keq
 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_lcap0% Bashkëshortja shoku yt më i mirë Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

 

  Bashkëshortja shoku yt më i mirë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
Admine


Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

 Bashkëshortja shoku yt më i mirë Empty
MesazhTitulli: Bashkëshortja shoku yt më i mirë    Bashkëshortja shoku yt më i mirë Icon_minitimeMon Dec 19, 2011 10:17 am

 Bashkëshortja shoku yt më i mirë 2001501302481409

Ajo çdo herë do të jetë me ty. Kur të zgjohesh në mëngjes, gjëja e parë që do të shohësh janë sytë e saj. Gjatë ditës, nëse fizikisht nuk mundesh të jeshë afër saj, ajo do të mendoj në ty dhe me gjithë zemër, shpirt dhe mendje do t'a lus All-llahun për ty. Kur të biesh në gjumë, gjënë e fundit që do të shohësh është ajo, bile edhe kur je në gjumë ajo do të jetë në ëndërrat tuaja. Thënë shkurtë, ajo do të jetë bota jote ndërsa ti e saj.

Përshkrimi më i mirë i afërsisë ndërmjet burrit dhe gruas të cilin unë e kam lexuar është ajeti kur'anor: "Ato janë prehje për ju, ashtu siç jeni ju prehje për to."(El-Bekare:187)

Me të vërtetë, burri dhe gruaja janë si teshat ndaj njëri tjetrit, sepse njëri tjetrit i ofrojnë mbrojtje, ngushëllim, strehim, përkrahje dhe të gjitha ato stoli të cilat veshja ia ofron njerëzve. Paramendoni udhëtimin në Alaskë pa rroba! Bëshkëshortet tona janë mbrotja jonë në rrugëtimin tonë të jetës.

Raporti në mes burrit dhe gruas është më i përsosuri nga të gjtha raportet ndërnjerëzore: përmban dashurinë dhe joshjen, intimitetin dhe afërsinë, mëshirën dhe dhembshurinë, paqen dhe qetësinë të cilat i kaplojnë zemrat e bashkëshortëve. Shpjegimi i vetëm i arsyeshëm për këto ndjenja më të mira është se kjo ëshë Vepër e All-llahut, subhanehu ue te'ala: " All-llahu krijoi për ju bashkëshorte nga vetë lloji juaj..."(Nahl:72)

Vetëm All-llahu, subhanehu ue te'ala, me Fuqinë, Mirësinë dhe Urtësinë e Tij mund të krijojë dhe të mbjellë në zemra këso ndjenja të bukura dhe të bekuara. Në të vërtetë All-llahu i Lartësuar i përkujton ata të cilët i kërkojnë shenjat e Tij në gjithësi, se këto shenja në zemrat e bashkëshortëve janë shenja të cilat duhet t'i udhëheqin njerëzit drejt besimit. I Lartësuari në Kur'an thotë:"Dhe nga Treguesit e Tij është se Ai krijoi për ju gra nga vetë ju, që ju të mund të gjeni prehje tek to dhe Ai vendosi mes jush dhembshuri dhe dashuri. Vërtetë që në të ka tregues të qartë për popullin që vërtetë e vret mendjen."( Er-Rum:21).

Mirëpo, All-llahu i Lartësuar e dinë se zemra e njeriut nuk është statike, se ndjenjat ndërrojnë, se dashuria mund të zbehet dhe gradualisht të humbet! Lidhja bashkëshortore dobësohet nëse nuk i kushtohet shumë kujdes! Lumturia në martesë nuk mund të merret si gjë e garantuar, sepse lumturia e qëndrueshme kërkon dhënie dhe heqje dorësh të dyanshme.

Përkujtoni se Pejgamberi ynë (salAll-llahu 'alejhi ue sel-lem) gjeti
kohë që me gruan e tij Aishen r.a.të shkojë në shkretirë dhe të
vrapojnë. Përkujtoni se Pejgamberi ynë (salAll-llahu 'alejhi ue sel-lem)
e priti gruan e tij, derisa ajo i shikonte Abesinët e rinj që po luanin
vallet e tyre popullore.

Shfaqja e ndjenjave është e domosdoshme nëse dëshirojmë që t'a ruajmë
lidhjen tonë bashkëshortore nga shembja dhe prishja. Përkujtoni se do të
shpërbleheni nga All-llahu i Lartmadhëruar për çdo ndenjë të shfaqur
ndaj gruas suaj, sikurse thotë Pejgamberi (salAll-llahu 'alejhi ue
sel-lem):"Njeriu do të shpërblehet për çdo gjë që bënë duke kërkuar
kënaqësinë e Allahut, bile edhe për kafshatën e ushqimit të cilëne
vendos në gojën e gruas së tij."

Asnjëherë mos i nënvlerësoni gjërat e imta dhe të vogla, siç është
vendosja e ushqimit në gojën e gruas, hapjen e derës së automobilit
gruas sate etj. Pejgamberi (salAll-llahu 'alejhi ue sel-lem) e shtriu
gjurin e tij që ti ndihmojë gruas së tij për të hypur në devë. Përpiquni
të gjeni kohë që të faleni së bashku. Forcimi i lidhjes suaj me
All-llahun është garancë më e fortë, se lidhja e juaj bashkëshortore do
të jetë e fortë dhe rezistente.

Përpiquni vazhdimisht që me fjalët dhe veprat tuaja të jeni të mirë ndaj
gruas suaj. Flisni me të, qeshuni me të, kërkoni këshillë dhe mendim
nga ajo, me të kaloni kohë të bukur dhe gjithmonë keni parasysh fjalët e
Pejgamberit (salAll-llahu 'alejhi ue sel-lem): "Më të mirët nga ju janë
ata që janë më të mirët ndaj grave të tyre"
!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://iloveallah.albanianforum.net
 
Bashkëshortja shoku yt më i mirë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Gruaja dhe Familja :: Gruaja dhe Familja-
Kërce tek: