ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Mbroni mallin tuaj me zekat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Mbroni mallin tuaj me zekat   Mon Dec 19, 2011 9:58 am


"Mbroni mallin tuaj me zekat,shëroni të sëmurët tuaj me sadaka (lëmoshë), bëhuni të gatshëm përballëfatkeqësive me dua (lutje)".


Zekati, edhe për Allahun edhe për popullin,është një element sigurie.Me anë të zekatit dora dhe gjuha e të varfërit nuk u bën dëm të tjerëve.Në këtë mënyrëju, do të izoloni rrugën e një shkalle të njerëzve gati për të shpërthyer, para se t`u vijnë edhe shumë gjëra më të rrezikshme dhe t`u nguliten në mendjen e tyre.Malli juaj do të jetë në mbykqirje të kalave të sigurta dhe me murre të larta.kështu që ai do të jetë në siguri të plotë.

*******************************************************************************
JEPJA ËSHTË NGA AHLAKU (VYRTITI) I ALLAHUT

Të jeshë zemërgjërë do të thotë të jesh në lidhje me emrin "Xhevad" të Allahut xh.sh. Njeriu, në punët që i kryen aq sa është në lidhje me esma-i-ilahinë (emrat më të bukur të Allahut), aq sa edhe do të jenë dobitë që do t`i përfitojë si përfundim të një afrimi të tillë.Në një nga hadithet e të dërguarit të Allahut xh.sh thuhet kështu: "Allahu është Xhevad; i do njerëzit xhymert dhe gjithashtu e do edhe sjelljen e mirë, kurse sjlljen e keqe e sheh si të shëmtuar".
Dhënia është nga ahlaku i Allahut. Të jesh i ngjyrosur me vyrtitin e Allahut, nënkupton që të jesh i sigurt në çdo vend dhe në çdo kohë.
Domethënë se zekati ashtu siç afron të varfërin me të pasurin, edhe të pasurin e afron me Allahun xh.sh që është Ganij-ji Mutlak dhe mundëson një lidhje të ngushtë mes robit dhe Krijuesit të tij.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Mbroni mallin tuaj me zekat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Fikh :: Zeqati-
Kërce tek: