ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Një ditë secili prej jush do të dalë para Zotit!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Një ditë secili prej jush do të dalë para Zotit!    Mon Dec 19, 2011 9:44 am

Në atë çast secili prej jush mun t`i
shmanget flakëve, nëse ka dhuruar qoftë edhe gjysmë hurme; ose nëse nuk e
ka patur këtë, të paktën ka thënë një fjalë të mirë.


Një ditë secili prej jush do të dalë para Zotit, pa asnjë perde që ta fshehë prej Tij, pa ansjë ndërmjetës".


"Atëherë me siguri Zoti do t`ju pyesë:


"A nuk ju dhashë të mira?"

"Dhe ju do të përgjigjeni: "Po!


"Zoti do t`ju pyesë: "A nuk ju dërgova një Profetë?


"Dhe ju do të përgjigjeni: "Po!" Nëse do të shihni djathtas sytë do t`ju zënë veç se zjarr".

"Në
atë çast secili prej jush mund t`i shmangen flakëve , nëse ka dhuruar
qoftë edhe gjysmë hurme;ose nëse nuk e ka patur këtë, të paktën ka thënë
një fjalë të mirë".


Profeti
rrëfen:"Një burrë tha: "Dua të bëj një vepër bëmirësie" dhe doli me një
dhuratë që ia la në dorë një hajduti, por pa e ditur".nesërmen njerëzit i thanë që ishte ndihmuar një hajdut. Atëherë burri u
lut: "O Zot ., qofsh përherë i lëvduar! Dua ta bëj një tjetër bëmirësi"
Doli jashtë dhe dha lëmoshë, që i ra në dorë një gruaja të pa
moralshme, por pa e ditur. "Të nesërmen në mëngjesnjerëzit i thanë që
kishte ndihmuar një grua të pamoralshme. Dua ta ndreqi gabimin me një
bëmirësi tjetër". Doli ajhstë dhe dha lëmoshë që i ra në dorë një të
pasuri, përsëri pa e ditur gjendjen epersonit.


"Të
nesërmen në mëngjes njerëzit i thanë që ishte ndihmuar një i pasur.
Atëherë njeriu bëmirësthirri: "OZot , qofsh përherë i lëvduar!I dashë
lëmoshë një hajduti, një prostitute dhe një të pasuri!"


"Atëherë
dikush i tha: Për sa i përket lëmoshës së ajnit, ka të ngjarë që ta
ndihmosh të mos vjedh më. Për sa i përket lëmoshës së prostitutës, ka të
ngjarë që ta ndihmosh që ta lërë këtë zanat. Për sa i përket lëmoshës
së të pasurit, ka të ngjarë që ai të mësojë diçka dhe ta ndajë me të
tjerët atë që Zoti i ak dhuruar."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Një ditë secili prej jush do të dalë para Zotit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muhammedit a.s-
Kërce tek: