ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Disa dua të njerëzve të devotshëm dhe evlijave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lazimeliNumri i postimeve : 3
Join date : 18/12/2011

MesazhTitulli: Disa dua të njerëzve të devotshëm dhe evlijave   Tue Dec 27, 2011 8:54 am

“Ta keni të ditur se të dashurit e Allahut (evlijatë) nuk kanë frikë (në botën tjetër) e as kurrfarë brengosje. (Ata janë ata) Të cilët besuan dhe ishin të ruajtur.” (Junus, 62-63)

Evlijatë janë njerëz të cilët i vizitojnë xhamitë, që gjithmonë gjenden në safin e parë, lexojnë Kur’anin fisnik, lavdërojnë dhe madhërojnë Allahun e Madhërishëm, falin namazin e natës dhe pandërprerë janë në dhikër.

Njëherë sahabët (shokët e Pejgamberi, a.s.,) kishin marr një rrugëtim, kurse për udhëheqës kishin Ala bin Hadremin, r.a. Me që kishin hyrë thellë në shkretëtirë dhe pasi që u ishte harxhuar edhe uji, filluan që të kërkojnë burime uji, mirëpo ujë nuk gjetën. Atëherë iu drejtuan udhëheqësit të tyre: ‘O Ala, lute Allahun, xh.sh., që të lëshojë shi!’ Alai u drejtua kah Kibleja dhe luti Allahun, xh.sh.: O i Urti, o i Gjithëdituri, o i Lartësuari, o i Madhëruari, bën që të bie shi për ne.”

Tregojnë as’habët: “Betohemi në Allahun, xh.sh., se ende pa mbaruar me lutjen, mjegullat mbuluan qiellin mbi ne dhe filloi të bie shi, nga i cili u ngopëm dhe u pastruam.”

I lartmadhërishëm qoftë Allahu, xh.sh., i Cili përgjigjet shpejt ndaj lutjeve të besimtarëve.

Berra bin Malik, r.a., ishte njëri prej sahabëve, të cilit Allahu, xh.sh., i përgjigjej kur i bënte dua. Ky sahab kishte marr pjesë në luftën e Testerit, ndërkohë që muslimanët i kishin thënë: “O Berra, lute Allahun, xh.sh., që të na ndihmojë!” Ai tha: ‘Pritni pak’. Shkoi u pastrua dhe u vesh me qefin. Pasi u kthye, duke mbajtur në duart e tij shpatën, shqiptoi duanë vijuese: ‘O Allahu im, betohem në Ty që unë sot i pari do të vdes, andaj dhe të lutem që të na ndihmosh kundër armikut’. Tregohet që ai ishte i pari që ra në luftë, kurse muslimanët korën fitore.

I Dërguari i Allahut, s.a.v.s., e kishte lutur Allahun, xh.sh., që t’i pranoj lutjet e Sad bin Vekasit, r.a., dhe sa herë që Sadi, r.a., bënte ndonjë dua, atij i pranohej. Gjersa ishte si zëvendës në Irak, një njeri shpifi kundër tij se namazin nuk e falë siç duhet, se nuk është i drejtë në gjykime. Sadi, r.a., kundër tij shqiptoi këtë dua: “Allahu im, bëje që të jetojë gjatë, që gjithë kohën të jetë i varfër dhe të përballet gjithmonë me sprova.”

Pas kësaj lutjeje të Sadit, r.a., njeriu me vite bredhi rrugëve të Kufes duke lypur. Shkonte nëpër njerëz dhe u thoshte: Unë jam plaku i cili u sprovua. Më ka goditur duaja e Sadit, r.a.

_______________

Burimi:
Aid el-Karni, Bedemi Allahove zastite, Bookline, Sarajevë, 2008., fq. 324-325.

Përktheu:
Mehas Alija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Disa dua të njerëzve të devotshëm dhe evlijave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Histori Islame :: Histori Islame-
Kërce tek: