ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Hz. Esmaja shembulli I sakrificës dhe vetmohimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Hz. Esmaja shembulli I sakrificës dhe vetmohimit   Mon Dec 19, 2011 10:39 am


Hz.Esmaja është vajza e shokut të ngushtë të Profetit s.a.w.s Hz. Ebu Bekri r.a I cili u zgjodh edhe halifja I pare pas vdekjes së tij.Është motra e “nënës së besimtarëve” Hz.Aishes r.a dhe gruaja e Zybejr ibn Avvamit.
Ajo njihej për nderin, durimindhe kontributin e pashoq për përhapjen e islamit.Shpenzonte shumë në rrëgë të Allahut dhe ndihmonte gjithnjë njerëzit në nevojë.
Shërbimi I pare i Hz.Ebu Bekrit për t`I treguar sihariqin e ardhur nga Allahu. Hz.Ebu Bekri gëzohet shumë nga ky lajm, ndërsa Hz.Esmaja fillon menjëherë të përgatis placket dhe ushqimet për udhë të Dërguarit të Allahut s.a.w.s dhe babait të saj, Hz.Ebu Bekrit r.a.Pasi përgatiti çdo gjë, nuk arriti të gjente një lidhëse për bidonin e ujit dhe për trastën e ushqimeve.Menjëherë hoqi brezin që kishte në bel dhe e ndan në dy copa.Me njërën lidh bidonin e ujit ndërsa me tjetrën lidhi trastën e ushqimeve.Duke qenë I pranishëm në kryerjen e një gjesti të tillë vetmohimi dhe sacrifice,Profeti s.a.w.s iu drejtua Esmasë duke I thënë: “O Esma, në xhennet ti do të zotrosh dy breza”.Dhe që nga kjo ditë,Hz. Esmasë do t`I thuhej “dhatu`l-nitakajn” “zotëruesja e dy brezave”.
Gjatë Hixhretit, teksa Profeti s.a.w.s dhe babai I saj Hz. Ebu Bekri u detiruan të qëndronin për tre ditë me radhë në shpellën Thevr,duke u bërë ballë gjithë kërcënimeve të politeistëve,Hz.Esmaja arriti t`u dërgonte atyre ushqime si dhe lajme të reja nga Meka.
Hz.Esmaja karakterizohej edhe nga zgjuarsia dhe mendjeprehtësia.Gjatë Hixhretit,Hz.Ebu Bekri I kishte marrë me vete gjithë paratë, me mendimin se do t`iu duheshin gjatë udhës.Babai I tij, Ebu Kuhafe, I cili nuk e kishte pranuar akoma islamin,ishte nervozuar shumë nga akti I të birit.Për ta qetësuar gjyshin e saj,Hz.Esmaja kishte marrë një enë, e kishte mbushur me gurë të vegjël, dhe sipër I kishte hedhur një cope pëlhure dhe, duke ia vënë para duarve gjyshit të verbër, e kishte ngushëlluar me fjalët: “Gjysh I dashur, babai n aka lënë gjithë këtë pasuri”.
Hz.Esmaja ishte një grua dorëlëshuar, me një zemër të pasur, ndihmonte shumë të varfërit dhe gjithnjë iu gjendej afër jetimëve, sepse një ditë Profeti s.a.w.s I kishte thënë: “O Esma, harxho shumë në rrugë të Allahut,jep shumë sadaka dhe bëju mirë të tjerëve, sepse çdo veprim I kryer për pëlqimin e Allahut shpërblehet me sevape të shumta”. Me t`I dëgjuar fjalët e Profetit s.a.w.s Hz.Esmaja kishte filluar t`i praktikonte.
Ashtu siç karakterizohej nga një besim I forte dhe I palëkundur, ajo shquhej edhe për virtytet më të vyera të një nëne.Në martesën me Hz.Zubejrin,Allahu I kishte falur 8 fëmijë.Gjithnjë interesohej për edukimin e tyre me frymë islame, duke iu ngulitur atyre thellë në zemër moralin e bukur dhe edukatën e lartë fetare,ashtu si Abdullah Ibn Zuybejr I cili është cilësuar ndër sahabet më të mëdhenj sakrifikues. Hz.Esmaja ishte nënë e dhembshur.Padyshim mundimi më I amdh për një nënë,është të përjetojë vdekjen e të birit.Ndërsa Hz.Esmaja, si mishërim I durimit dhe I sakrificës, I ishte drejtuar Haxhxhaxhit I cili kishte vrarë të birin e saj, duke I thënë: “Ju ja shkatërruat atij kët0δ botë, ndërsa ai ju shkatërroj juve ahiretin”.
Ajo u bë shembull I gjallë vetmohimi, sacrifice dhe durimi duke u bërë shembull I këtyre virtyteve të vyera për gjithë brezat e mëvonshëm.Vdiq në moshën 100 vjeçare në vitin 73 hixhri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Hz. Esmaja shembulli I sakrificës dhe vetmohimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Gruaja dhe Familja :: Ashabet r.anha-
Kërce tek: