ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Çfarë kërkon Islami nga gruaja?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Çfarë kërkon Islami nga gruaja?    Mon Dec 19, 2011 10:36 am


1. Islami dëshiron që gruaja të jetë e fortë në fenë e saj dhe të mos mashtrohet nga vegimet e ndryshme, të cilat i shfaqen disa grave që kanë besim të dobët, duke e ditur se ato janë vetëm kënaqësi të përkohshme.

2. Të jetë e durueshme, të pajtohet me caktimin e Allahut, të bëjë durim ndaj fatkeqësive dhe ta lusë Allahun e Lartësuar që ta ruajë nga çdo e keqe.

3. Ta përmendë vazhdimisht Allahun, t’i nënshtrohet vetëm Atij, ta lexojë Kuranin dhe të punojë me të.

4. Të kujdeset për shtëpinë dhe fëmijët e saj, të jetë prehje për burrin e saj dhe të mos i shkelë ndalesat e Allahut.

5. Të jetë përkrahëse aktive e burrit të saj, ta ndihmojë atë dhe t’i japë kurajë për punë.

6. Të jetë e ndershme dhe krenare; të mos shikojë ndonjë burrë tjetër.

7. Të jetë e edukuar, e arsimuar, të nxë dituri të dobishme, të punojë me atë dituri dhe ta përhapë atë në mesin e shoqeve të veta.

8. Të jetë e çiltër në jetën e saj, me burrin e saj, me vetveten dhe me fëmijët e saj.

9. Të jetë mikeshë e vërtetë, e cila i ndihmon shoqet e saja në bërjen e veprave të mira. [1]Shkëputur nga libri: “Ma la budde min ma’rifetihi ‘anil-Islam” i autorit Muhammed El-Arfexh.

Përktheu: Jusuf Kastrati
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Çfarë kërkon Islami nga gruaja?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Gruaja dhe Familja :: Këshilla motrave islame-
Kërce tek: