ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Përgëzime të pa numërta për gruan besimtare!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Përgëzime të pa numërta për gruan besimtare!   Mon Dec 19, 2011 10:25 am


Dy rekate namaz të një gruaje dijetare e të
devotshme, janë më me vlerë se sa 80 rekate namaz të një gruaje të
rëndomtë. Një grua, e cila për arsye të fëmijës së saj të sëmur është
çdoherë e lodhur, e që megjithatë mundohet ta rehatoj fëmijën e saj,
Allahu i Madhërishëm ia fal asaj të gjitha gabimet dhe i jep shpërblime
nga 12 vite të pranuara në ibadet (namaz)


Një nënë gji-dhënëse shpërblehet për çdo pikë qumështi që pi fëmija i saj.


Kur burri kthehet nga puna në shtëpi, i lodhur e me plot brenga, dhe gruaja e tij i shprehë

mirëse...ardhje të ngrohët dhe e ngushëllon me fjalë të mira, ajo merr shpërblime sa gjysma e një xhihadi.

Një grua e cila është e lodhur nga pagjumësia të cilën e shkaktojnë të
qarat e fëmijës gjatë natës, merr shpërblime sikur t’i lironte 20
skllevër.


Nëse burri dhe gruaja e shikojnë njëri-tjetrin me plot dashuri dhe
simpati të ndërsjellët, Allahu do ti shikoj ata me plot dashuri dhe
simpati.


Një grua, e cila e dërgon burrin e saj në rrugën e Allahut dhe rri në
shtëpi vetëm, duke e ruajtur nderin dhe dinjitetin e vet (duke e
mbrojtur vetën nga joshja dhe amoraliteti) do të hyj në xhenet 500 vite

para burrit të saj, ndërkohë që 70,000 engjëj dhe hyri do ta shërbejnë
atë. Asaj do t’i epet gusul ne Xhenet, dhe e ulur në malet me margaritar
do ta pres ardhjen e burrit te saj.

Një grua, e cila për arsye të fëmijës së saj të sëmur është çdoherë e lodhur, e që megjithatë

mundohet ta rehatoj fëmijën e saj, Allahu i Madhërishëm ia fal asaj të
gjitha gabimet dhe i jep shpërblime nga 12 vite të pranuara në ibadet
(namaz)

Nëse gruaja duke e mjelur lopën, delen etj., e përmend Allahun xh.sh.
vazhdimisht, duke thënë “Bismilah”, kafsha e saj për të bënë dua ( lutet
) tek Allahu i madhëruar.


Kur gruaja thotë “Bismilah”, duke e përgatitur brumin e bukës, të
ardhurat e saj financiare do të rriten (ajo do të merr bereqet në
rrëskun e saj).


Kur gruaja bënë “Bismilah” kur pastron, i merr shpërblimet sikur ta ketë pastruar shtëpinë e Allahut xh.sh. - Qaben.


Një grua e pastër dhe e ndërgjegjshme në namaz dhe rrësk (furnizim) që po ashtu i bënë

shërbime burrit të saj, të gjitha dyert e Xhenetit për të janë të hapura, ajo mund të hyj në të nga cila derë të doje.

Namazi dhe ibadeti i një gruaje që nuk e respekton dhe dëgjon burrin e saj, nuk e

arrin Xhenetin.

Çdo natë e një gruaje e cila pret të bëhet nënë (gruaja e cila është
shtatzënë) i numërohet sikur t’a kishte kaluar në namaz, ndërsa çdo ditë
e saj numërohet sikur t’a kishte kaluar në agjërim.


Gruaja e cila lindë një fëmijë, merr shpërblime për 70 vjet namaz dhe
për dhembjet që i ndjen gjatë lindjes në çdo pjesë të trupit të saj, ajo
merr sevape sikur ta kishte kryer një Haxh.


Nëse gruaja vdes brenda 40 ditëve pas lindjes së fëmijës, Allahu i
Madhërishëm i jep asaj statusin e shehidit (d.m.th. vdes si shehid)


Kur fëmija qanë natën dhe nëna e ushqen atë me gji-dhënie, pa e mallkuar atë, ajo pranon sevape sikur të bënte namaz një vit.


Kur fëmija e përfundon periodën e pirjes së qumështit nga nëna e tij (dy
vite), një melek vjen dhe i jep nënës një lajm shumë të mirë, ai lajm
është se Allahu xh.sh. e ka bërë të obligueshëm Xhenetin për atë grua.


Kur burri vjen në shtëpi në mbrëmje dhe gruaja i sjell atij ushqim për
të ngrënë, Allahu i Madhërishëm i jep asaj sevapet e 12 viteve ibadet.


Nëse një burrë vdes, ndërkohë që gjatë jetës së tij ishte i lumtur me gruan e tij, Xheneti bëhet i obligueshëm për atë grua.


Në parajsë njerëzit do të shkojnë ta vizitojnë Allahun e Madhëruar,
ndërsa Allahu i Madhëruar do të shkoj ta vizitoj gruan e cila ka qenë e
mbuluar sa ishte në këtë botë.


Gruaja e cila veshë rroba të ngushta dhe të tejdukshme, që me to
provokon meshkujt, apo rri me meshkujt me të cilët e ka të ndaluar
islamikisht dhe është e pa mbuluar (sipas mënyrës islame), ajo kurrë nuk
do të hyj në Xhenet, e as që do ta ndjejë erën e tij.


Një grua, e cila ka vuajtur shumë dhe ka pasur jetë të mundimshme në
këtë Botë, në Botën tjetër ajo do të klasifikohet në statusin e hazreti
Asias (r.a.) (Ajo ishte gruaja e Faraonit, e cila edhe pse ishte gruaja e
tij, ai e torturoi në mënyrë që ajo të heqë dorë nga besimi i saj. Ajo
vdiq nga torturat por asnjëherë nuk e braktisi fenë).


Çdo grua e cila shkon në Xhehnem do të merr me vete katër burra
xhenetlinjë, nëse ata nuk menduan dhe nuk u kujdesën në këtë botë për
fenë dhe besimin e saj, e ata janë: babai i saj, vëllai i saj, burri i
saj dhe djali i saj.


Nëse një femër hedh një shikim të shpejtë (epshor) në një mashkull, të
cilin ajo e ka të ndaluar ta shikoj sipas sheriatit, Allahu i
Madhërishëm e mallkon atë, kjo është e ndaluar edhe

për mashkullin i cili e shikon me epsh një femër të cilën ai e ka të ndaluar ta shikoj.

O Allah i Madhëruar! Jepi çdo muslimani dhe muslimaneje udhëzim që të
jenë të fortë në rregullat e Islamit dhe ndihmoi të largohen nga
mëkatet!Jeta është sikur pasqyrë

Çdo gjë kthehet prapë
E mira, e keqja, e vërteta
Jepja botës
të mirat e tua
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Përgëzime të pa numërta për gruan besimtare!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Gruaja dhe Familja :: Tema islame mbi femrat muslimane-
Kërce tek: