ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Edhe armiqtë e Muhammedit s.a.w.s janë dëshmitarë të drejtësisë së tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Edhe armiqtë e Muhammedit s.a.w.s janë dëshmitarë të drejtësisë së tij   Mon Dec 19, 2011 10:10 am


Fakti që njerëzit të cilët gjer në moshën 40 vjeçare e patën thirrur atë Muhammedin Emin e që ia patën besuar pa lëkundje të gjitha amanetet, iu bënë armiq sapo u shfaq si profet (pejgamber), e kundërshtuan dhe e mohuan, s`është gjë tjetër shfaqje e kontradiktës së tyre me vetveten! Me këtë qëndrim, këta njerëz që e quanin veten të mençur , të kulturuar dhe mendimtarë, a nuk e pranonin se ishin gënjyer dhe vënë në gjum për dyzet vjet me radhë? Atëherë mohimi i tyre kishte një synim të caktuar, sepse nuk kishte ndryshuar dhe kthyer Profeti, por kishin ndryshuar dhe kthyer ata vetë;ishin ata vetë që kishin mbyllur sytë për të mos e parë Diellin!
Armiqt nuk e akuzonin për gënjeshtar, nuk ia mohonin mesazhin që kishte sjellë, vetëm i thonin magjistar, poet, i marrë.Kurse mesazhit të tij mrekullor që s`ia mohonin dot ekzistencën dhe vërtetësinë, i thoshin thjesht "magji"
Politeistët,të cilët s`deshin t`ia pranonin kursesi profetësinë, thoshin se "Muhammedi flet drejt", por, krenarë dhe mendjemdhenj, justifikoheshin duke thënë se "pse nuk iu dha profetësia këtij apo atij nga parësia, por një jetimi!"
Fakti, që, megjithëse politeistët mekas kishin arritur, në atë kohë, nivele të larta në poezi dhe oratori dhe, megjithëse Kur`ani i sjellë nga një person që s`dinte shkrim e këndim, i sfidonte ata duke i ftuar të mblidhnin të gjithë përkrahësit e tyre për të bërë një libër të ngjajshëm, ose edhe vetëm një sure, politeistët mekas nuk zgjodhën kundër Kur`anit dhe kauzës profetike rrugën më të lehtë për ta, ku ata ishin më të aftë e ndikues, luftën me fjalë, por rrugën më të rrezikshme, atë me shpatë, ky fakt, pra, është një argument krejt i hapur i profetësisë së tij!
Politeistët gjithahstu mbeteshin të paaftë kur ishte puna për të debatuar, për t`ia gjetur të metat dhe dobësitë si rruga më e mirë për t`ia mbyllur gojën.Pa dyshim, po t`i gjenin qoftë edhe një gënjeshtër ose pikë të dobët, menjëherë do t`ia shpallnhin botës!
Edhe fakti që armiqtë e betuar, ata që kishin nxjerrë shpatën kundër tij dhe kishin bërë çdo të keqe, me kohë u zbutën një e nga një, u përgjunjën dhe u futën në rrethin e tij duke u bërë muslimanë, ështëargument i veçantë i drejtësisë dhe ndershmërisë tek ai, i pafajsisë, sgjuarsisë, dhe tërheqjes së tij. Armiqtë më të betuar të tij, si Safvan Ebu Sufjan, Amr Ibnul As, Halid, Ikrame, Hind, Vahshi dhe sa e sa të tjerë, u përulën më në fund para drejtësisë së tij dhe, për më tepër, u bënë kumtues të shquar të asaj drejtësie!
Shkrujti:Ilaz Salihi
Marur nga Revista Zaman 2011.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Edhe armiqtë e Muhammedit s.a.w.s janë dëshmitarë të drejtësisë së tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Histori Islame :: Mbi jetën e Muhammedit a.s-
Kërce tek: