ILOVEALLAH

ISLAM
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveidentifikimiRegjistrohu
Affiliates
Tema Fundit
» Floktarja e bijës së Faraonit
Sat Feb 25, 2012 11:50 am nga Admine

» Çdo namaz i falur në xhami, është zëvendësim i Tehijjetu’l-mesxhidit
Sat Feb 25, 2012 11:23 am nga Admine

» A duhet të lexohet Bismilahi në secilin reqat?
Sat Feb 25, 2012 11:15 am nga Admine

» Falja e namazit të natës me xhemat
Sat Feb 25, 2012 11:12 am nga Admine

» DISKUTO RETH FACEBOOKIT
Sat Feb 25, 2012 10:57 am nga Admine

» SELAMUN ALEJKUM ANTAR TE NDERUAR
Sat Feb 25, 2012 10:53 am nga Admine

» Selamullahi alejkum
Sat Feb 25, 2012 10:41 am nga Admine

»  Allahu Ekber,çdo brengë largohet nga zemra
Sat Feb 11, 2012 11:58 pm nga Admine

» Qëndro i patundur në lutje dhe madhërrimet e tua për All-llahun
Sat Feb 11, 2012 11:23 pm nga Admine

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistikat
Forumi ka 14 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Asija

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 45 artikuj v 42 temat
Sondazh
Si ju duket Forumi i motrave?
Shumë i mirë
0%
 0% [ 0 ]
I Mirë
100%
 100% [ 1 ]
Deri diku
0%
 0% [ 0 ]
I Keq
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 1
Ora në Forum
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Vizitorët në Forum
Free counter and web stats -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- free counters
Free counters
Kohët e namazit

Share | 
 

 Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine
Admin
avatar

Numri i postimeve : 37
Join date : 23/11/2011

MesazhTitulli: Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a   Mon Dec 19, 2011 10:08 am


Mus`ab ibn Umejri ishte ambasador i parë i të D0δrguarit të Allahut (salallahu alejhi ve selem) në Medine.Para ardhjes së Resulullahut në Medine,Mus`abi ua mësonte njerëzve të Medines Islamin dhe ata filluan ta përqafonin Islamin
Kjo e tërboi Sa`d ibn Ubadin njërin prej prijësve të Medines.Ai e futi shpatën në këllëf dhe u nis për t`ia hequr kokën Mus`ab bin Umejri: Kur e takoi Mus`abin, ai e kërcënoi me fjalët: "Pusho me këtë predikim të pakuptimtë se ndryshe do ta gjesh veten të vdekur! "Ky vazhdoi me ashpërsinë dhe injorancën e vet, duke dashur që t`ia priste kokën Mus`abit.
Mus`abi tha: "A nuk ulesh një moment që të dëgjosh çka predikoj unë? Nëse pajtohesh me atë që them unë-pranoje, nëse jo, jam gati që ta jap edhe qafën",Sa`di u ul.
Mus`abi foli për Allahun dhe të dërguarit e Tij, derisa fytyra e Sa`d ibn Ubaadit shndriti si hëna e plotë dhe tha: "Ç`duhet të bëjë ai që dëshiron ta përqafojë këtë fe? "Pasi Mus`abi i tregoi, ai tha: "Ka një njeri që nëse ai e pranon islamin, asnjë shtëpi e Medines nuk do të mbetet pa u bërë musliman.Ai është Sa`d ibn Mua`aadhi."
Kur Sa`d ibn Mu`aadhi dëgjoi se ç`po ndodhte, edhe ai u tërbua.E la shtëpinë e tij dhe u nis që ta vriste këtë njeri të quajutur Mus`ab ibn Umejr,për hutinë që kishte mbjellë në Medine.Kur e takoi Mus`abin i tha: "Do të pushosh ta përhapësh këtë fe, ose do ta shohësh veten të vdekur."
Mus`abi u përgjigj: "A s`ulesh një çast të dëgjosh se çka predikoj unë.Nëse pajtohesh me atë çka them unë pranoje, nëse jo, jam gati që të vdes." Sa`di u ul.
Mus`abi foli për Allahun dhe të Dërguarin e Tij- Muhammedin s.a.w.s,ndërsa fytyra e Sa`d Ibn Mu`aadhit shndriti si hëna e plotë dhe ai tha: "Ç`duhet të bëjë ai që dëshiron ta përqafoj këtë fe?"
Shikoni se çfarë arriti ky njeri me fjalët e tij të këndëshme.Atë natë, Sa`d ibn Mu`aadhi shkoi në shtëpi, te fisi i tij dhe u tha: "Gjithë çka keni ju për mua është haram, përderisa ju të gjithë nuk pranoni Islamin",.Atë natë çdo shtëpi në Medine ra të flinte me fjalën La ilahe il-la llah.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://iloveallah.albanianforum.net
 
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ILOVEALLAH :: Forumi Legjislativ :: Histori Islame :: As-habët r.a-
Kërce tek: